Lúčiaci sa kapitán slovenskej reprezentácie volejbalistov Emanuel Kohút
Lúčiaci sa kapitán slovenskej reprezentácie volejbalistov Emanuel Kohút

Hladká bodka volejbalistov za postupom na ME

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zavŕšili svoje účinkovanie v C-skupine kvalifikácie o postup na tohtoročné majstrovstvá Európy stredajším víťazstvom 3:0 (18, 18, 20) v Kópavogure nad domácimi hráčmi Islandu. Zverenci Andreja Kravárika potvrdili rolu jednoznačného favorita a triumfom spečatili celkové prvenstvo v C-skupine. Na septembrový šampionát z C-skupiny napokon prenikli aj Čiernohorci, ktorí v Budve zvíťazili 3:0 nad Moldavcami, obsadili 2. pozíciu a premiérovo sa predstavia medzi elitou kontinentu.

Na Islande na svoj 241. zápas v najcennejšom drese nastúpil 36-ročný blokár a kapitán SR Emanuel Kohút, ktorý po sobotňajšom nitrianskom triumfe 3:0 nad Čiernou Horou oznámil ukončenie reprezentačnej kariéry po uzavretí kvalifikačných bojov. Premiéru v seniorskom národnom tíme absolvovali nahrávač Samuel Goč a blokár Lukáš Kyjanica, hráči COP Trenčín.

Slováci na európskom šampionáte nechýbali od roku 2007, predstavia sa siedmykrát v sérii a celkovo desiatykrát. Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku bude účinkovať 24 krajín, tucet z kvalifikácie - víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Žreb európskeho šampionátu sa uskutoční v stredu 16. januára v Bruseli, vzniknú štyri šesťčlenné skupiny.

Kvalifikácia ME 2019 mužov - C-skupina - záverečné 6. kolo - streda:

KÓPAVOGUR
Island - Slovensko 0:3 (-18, -18, -20)
Zápas trval 69 minút, rozhodovali: Papadopolová (Tal.) a Burheimová (Nór.), 325 divákov

Island: Birgisson 3, K. Valdimarsson 4, Máni Matthíasson 1, Thorvaldsson 14, H. Valdimarsson 1, Thórisson 5, liberá Björnsson a Axelsson (Benediktsson 1, L. Matthíasson 0, Trygvasson 2, Davíthsson 0). Tréner: Ch. Achten. 
SR: Mačuha 4, Zaťko 2, Ihnát 5, Krajčovič 4, Mlynarčík 13, Lux 9, libero M. Vitko (Kohút 6, Goč 3, Kyjanica 5, Firkaľ 4). Tréner: A. Kravárik. 

Slováci, ktorí na Island cestovali bez Kriška, Jančuru a Ludhu, nastúpili v súlade s avízom bez viacerých členov obvyklej základnej zostavy; príležitosť dostali Lux, Mlynarčík, Ihnát i Mačuha. Islanďania v úvode dvakrát viedli (3:2, 4:3), o chvíľu však po Zaťkovom bloku prehrávali 4:6. Islanďania sa priblížili ešte raz, znížili zo 7:10 na 9:10, no potom im Slováci definitívne ušli - Krajčovič esom zvýšil na 13:10, o chvíľu sa na palubovku dostali kapitán Kohút aj debutant Goč. Slováci odskočili na 18:12, Kohút pridal eso - 21:15. V závere mali Slováci sedem setbalov, druhý premenil Mačuha (25:18).

Prvý bod druhého setu získali domáci, Slováci aj zásluhou dvoch es Ihnáta otočili na 4:1, to už bol na ihrisku aj druhý nováčik v najcennejšom drese Kyjanica. Islanďania dokázali zmazať manko (6:6), Slováci získali brejk úspešným blokom (11:9), po ese Mlynarčíka a útoku Luxa viedli 15:11. Striedajúci Kohút z pozície univerzála pridal dva body, Firkaľ prispel blokom - 20:13. V závere Mlynarčík k presnému útoku pridal eso a uzavrel set (25:18).

Na začiatku tretieho setu Islanďania prvýkrát viedli o dva body, postarali sa o to úspešnými blokmi (2:0, 3:1). Slováci rýchlo otočili vývoj a viedli 4:3, v nasledujúcej pasáži potiahol družstvo tromi bodmi vrátane bloku Lux (8:7). O ďalšie body sa postarali nováčikovia - Kyjanica blokom a Goč dvoma esami (13:9). Islanďania si vzápätí pomohli prasiatkom pri podaní a znížili na 12:14, o chvíľu sa priblížili na jeden bod (16:17, 18:19). Slováci odskočili Firkaľovým esom (21:18), po technickej chybe domácich viedli 23:19 a záver zvládli, blokom premenili prvý mečbal (25:20).

Andrej Kravárik, tréner SR: "Zápas bol podľa očakávaní. Aj s chlapcami z lavičky, ktorí dostali šancu, sme spravili víťaznú bodku bez akýchkoľvek problémov. Splnili sme cieľ, ktorý sme si dali. Kvalifikáciu až na zaváhanie v Čiernej Hore hodnotím veľmi pozitívne, boli to poctivé výkony. Chlapci spravili všetko pre to, aby sa táto kvalifikácia podarila. Debutanti nesklamali, Samuel Goč aj Lukáš Kyjanica podali dobré výkony. Emo hral na svojom vysnívanom poste, bol na to priestor. Týmto som sa chcel Emovi odvďačiť za to, ako pristupoval k reprezentácii." 

Emanuel Kohút, blokár a kapitán SR, v zápase na poste univerzála: "Chcel som si splniť sen, tréner mi to umožnil - zahrať si v reprezentácii na poste univerzála. Myslím si, že som bol platné striedanie (smiech). Hrali mladší chalani, keď bolo potrebné posilniť obranu, kývol som na to. Je to tak, ako som povedal v Nitre - končím s reprezentačnou kariérou, dohral som túto kvalifikáciu a koniec. Na Islande to bola povinná jazda; na takýto zápas sa ťažko koncentruje, no som rád, že sme to zvládli. Teším sa, že sme postúpili na majstrovstvá Európy." 

Lukáš Kyjanica, blokár SR, debut v národnom tíme: "Bolo to pre mňa niečo nové, veľmi som si to užil aj vďaka chalanom, ktorí ma výborne prijali do kolektívu. Zo začiatku som bol trochu nervózny, no som rád za príležitosť, ktorú som dostal od trénera." 

Jakub Ihnát, smečiar SR: "Tréner dal šancu mladým. Nebolo to z našej strany úplne optimálne, v druhých častiach setov sme však ukázali, že sme lepší tím. Nebol to však nejaký super výkon. Som veľmi rád, že sme postúpili; škoda zaváhania v Čiernej Hore, ale napokon to dopadlo dobre. Budem veľmi rád, ak sa dostanem do nominácie na šampionát, to je však ešte ďaleko. Dúfam, že skupina bude hrateľná, aby sme bojovali o postup ďalej." 

BUDVA
Čierna Hora - Moldavsko 3:0 (18, 21, 13)

Konečná tabuľka C-skupiny:
1. Slovensko 6 5 1 15:4 15 - postup na ME 2019
2. Čierna Hora 6 4 2 14:6 13 - postup na ME 2019 ako jeden z pätice tímov z 2. priečok
3. Moldavsko 6 3 3 10:11 8
4. Island 6 0 6 0:18 0

Účastníci ME:
Francúzsko, Slovinsko, Belgicko, Holandsko (hostitelia), Rusko, Nemecko, Srbsko, Taliansko, Bulharsko, Česko, Poľsko, Turecko (postup vďaka umiestneniu na ME 2017), Slovensko, Rumunsko, Estónsko, Grécko, Ukrajina, Fínsko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko, Čierna Hora, Fínsko, Macedónsko (postup z kvalifikácie)

Zdroj, foto: SVF

Odporúčané články