Vpravo tréner Petry Vlhovej Livio Magoni
Vpravo tréner Petry Vlhovej Livio Magoni

Magoni: "Petra potrebuje ešte dva roky"

Trénerovi Liviovi Magonimu naďalej uniká triumf v slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v Záhrebe. "Trofej snehovej kráľovnej" nezískal ani v sobotu, keď sa Petra Vlhová umiestnila na druhej priečke rovnako ako v roku 2017. V roku 2012 skončila na druhej pozícii jeho vtedajšia zverenka Tina Mazeová zo Slovinska.
      V chorvátskej metropole však nebol tím v optimálnej pohode. Okrem slovenskej lyžiarky postihli zdravotné problémy aj manažéra Borisa Vlhu a po súťaži servismana Pierluigiho Parraviciniho. Druhé miesto za Američankou Mikaelou Shiffrinovou bol preto úspech. "Informáciu o Borisovi som dostal na svahu, prvýkrát sme zažili situáciu, že chýbal na štarte. Boli to náročné preteky, mal som obavy o Petru, lebo bola chorá a je to dlhý slalom. Najmä záverečná časť bola naozaj ťažká, nabrala v nej stratu šesť, sedem desatín. Očakávali sme to, v druhom kole som sa snažil dať všetky kombinácie na začiatok a od stredu to spraviť ľahšie a nie príliš točivé," povedal Magoni, ktorý mal možnosť postaviť trať druhého kola.
      Prvý zásah do plánu nastal už v piatok, keď Vlhová po prvý raz vynechala tréning deň pred pretekmi: "Nechceli sme Petru nikomu ukázať, ani v Osle sme nešli na večeru deň pred pretekmi. Museli sme urobiť veľkú zmenu v pláne, ktorá bola riskantná, pretože neísť na svah nie je príliš dobré. Petra však rozumie svojmu stavu. Veľmi chcela získať druhé miesto a vybojovala si ho. Časy na niektorých úsekoch boli veľmi dobré, v pretekoch ukázala správny prístup." Taliansky kouč bol menej spokojný s okolnosťami pred súťažou: "Ráno som bol naozaj nervózny, lebo Petra prišla na svah trocha neskôr. Shiffrinová bola naopak nesmierne koncentrovaná, čo nás neprekvapilo, v Osle nám povedali, že sa vidíme v Záhrebe. Mal som starosti pred prvou Petrinou jazdou, ale zabojovala v druhom kole a dostala sa na pódium. Vedeli sme, že to je maximum, pódium bol náš cieľ. Nemala silu, ťažko sa jej dýchalo."
      Podpísalo sa to pod výrazný rozdiel medzi Američankou a Slovenkou (1,25 s), no Vlhová aj v náročnej situácii uhájila post druhej ženy svetového slalomu. V minulej sezóne pritom mala na prelome rokov problém umiestniť sa v klasickom slalome medzi troma najlepšími, keď skončila piata v Lienzi a štvrtá v Záhrebe i Kranjskej Gore. Momentálne už pravidelne zdoláva Švajčiarku Wendy Holdenerovú či Švédku Fridu Hansdotterovú. "Zmenilo sa to robotou. V lete sme pracovali tvrdo, zlepšuje sa každým dňom, absolvovali sme mnoho bránok a mnoho hodín na lyžiach. Môj prístup je rovnaký ako matky Shiffrinovej, otca Marcela Hirschera či u Anteho Kosteliča. Som tréner, ktorý verí v desaťtisíce hodín práce. Petra potrebuje ešte dva roky, ale sme blízko, zlepšujeme sa. Holdenerová a Hansdotterová boli pre Petru väčšie súperky. Nie som si istý, či sa Petra priblížila k Shiffrinovej, alebo ďalšie lyžiarky upadli v porovnaní s predchádzajúcimi sezónami. Ukázali však, že ak zaberú, stále sú dosť vpredu. V sobotu zaostala pretekárka na 25. priečke vyše osem sekúnd, vo SP je to trocha bláznivé."
      Podľa Magoniho môže Vlhová zdolať Shiffrinovú, no zatiaľ nad ňou nemôže v špeciálnom slalome víťaziť pravidelne: "Momentálne nie sme na úrovni Shiffrinovej, to je isté. Ona je vo všetkom silnejšia, aj čo sa týka životného štýlu, je naozaj profesionálna v každom ohľade. Musíme sa učiť každý deň, Petra je občas na úrovni Shiffrinovej a v ten deň ju môže zdolať. Shiffrinová je prvá, my sme druhí a potom sú všetky ostatné dievčatá. Vieme, že sme naozaj blízko, pred rokom sme boli mierne pozadu a pred troma rokmi ešte viac. Možno v nasledujúcom ročníku budeme oveľa lepší."
      Dvadsaťtriročná slovenská reprezentantka má v nedeľu večer na programe kondičný tréning so špeciálnym strojom. V pondelok ráno od ôsmej do desiatej bude trénovať na svahu v Záhrebe: "Je perfektný. O tretej popoludní popoludní pricestujeme do Flachau, kde bude o 17.40 h voľné lyžovanie." Ďalšie prestížne podujatie sa v rakúskom rezorte uskutoční v utorok.

Text, foto: TASR/AP

Odporúčané články