Dominiku Cibulkovú a Martina Kližana vyhlásili za slovenských Tenistov roka
Dominiku Cibulkovú a Martina Kližana vyhlásili za slovenských Tenistov roka

Cibulková prekonala Hantuchovú, Kučeru i Hrbatého

Dominiku Cibulkovú a Martina Kližana vyhlásili v bratislavskom NTC za slovenských Tenistov roka 2018. Cibulková sa stala najúspešnejšou hráčkou v histórii ankety, keď zvíťazila už ôsmykrát. Prekonala tak Danielu Hantuchovú, Karola Kučeru a Dominika Hrbatého, ktorí majú na konte sedem prvenstiev. Kližan sa stal Tenistom roka po šiesty raz.
      Cenu pre víťaza kategórie Junior roka si na slávnostnom galavečere prevzal Samuel Puškár. Titul Juniorka roka patrí Romane Čisovskej, ktorá vyhrala aj kategóriu Talent roka. Najlepším tímom je družstvo Slovenska do 16 rokov v zložení Čisovská, Nina Stankovská, Eszter Méri, ktoré postúpilo do finálovej skupiny letných ME družstiev a na MS - Junior Fed Cup, kde získalo bronzovú medailu.
      Cibulková zvíťazila v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu, do ktorej svojimi hlasmi prispeli funkcionári, členovia Siene slávy, tréneri a novinári, suverénnym spôsobom s celkovým ziskom 155 bodov pred Viktóriou Kužmovou (65) a vlaňajšou laureátkou Magdalénou Rybárikovou (51). Najviac hlasov získala aj v ankete o najpopulárnejšieho tenistu roka (130). Cibulkovú sa v uplynulej sezóne prebojovala do štvrťfinále grandslamového turnaja vo Wimbledone, na US Open bola v osemfinále. Na turnajoch WTA v Budapešti a Štrasburgu postúpila až do finále. Vďaka úspešnej druhej polovici roka sa vrátila na pozíciu slovenskej jednotky a rok zakončí na 25. mieste svetového rebríčka. "Víťazstvo v ankete ma teší o to viac, že je rekordné ôsme. Dúfam, že ho obhájim. Rok 3018 bol dobrý, no mohol byť aj lepší nebyť zranení, ktoré ma prenasledovali dva-tri mesiace. Verím, že vďaka tvrdej práci sa vrátim na pozície, na ktoré patrím," uviedla bývalá svetová štvorka.
      Kližan zvíťazil v ankete so ziskom 164 bodov pred kolegami zo slovenského daviscupového tímu Jozefom Kovalíkom a Lukášom Lackom. Najlepší slovenský singlista sa pod trénerskou taktovkou Dominika Hrbatého vrátil do elitnej svetovej päťdesiatky. V lete triumfoval na antukovom turnaji ATP v rakúskom Kitzbüheli. V septembri postúpil do finále turnaja v Petrohrade. V októbri sa rozhodujúcou mierou zaslúžil o návrat Slovenska do svetovej skupiny Davisovho pohára. V baráži proti Bielorusku (3:1) vyhral obe dvojhry a po boku Filipa Poláška uspel aj vo štvorhre. V súčasnosti je na 43. mieste rebríčka ATP Entry vo dvojhre. "Čím som starší, tým sa cítim na kurte lepšie. Som v najlepšej fáze kariéry a verím, že nová sezóna bude pre mňa ešte úspešnejšia ako táto. Chcem sa poďakovať celému tímu - môjmu trénerovi Dominovi Hrbatému, kondičnému koučovi Kristiánovi Cupákovi, psychológovi Martinovi Babíkovi, rodičom i sestre," povedal Kližan,
      Do Siene slávy slovenského tenisu slávnostne uviedli Janette Husárovú a Jána Krošláka. Husárová je víťazka Pohára federácie z roku 2002, šampiónka WTA vo štvorhre po boku Rusky Jeleny Dementievovej a bývalá svetová deblová trojka. Krošlák bol v roku 2000 členom víťazného tímu Slovenska na Svetovom pohári v nemeckom Düsseldorfe. Cenu za rozvoj tenisu dostali Peter Habán, Jozef Maras st., Ladislav Schraugge a Michal Varmus.

      výsledky ankety Tenista roka 2018:
      muži: 1. Martin Kližan 164 b., 2. Jozef Kovalík 59, 3. Lukáš Lacko 49
      ženy: 1. Dominika Cibulková 155, 2. Viktória Kužmová 65, 3. Magdaléna Rybáriková 51
      juniori: 1. Samuel Puškár 118, 2. János Fekete 83, 3. Lukáš Paloviš 33
      juniorky: 1. Romana Čisovská 150, 2. Lenka Stará 69, 3. Viktória Morvayová 35
      talent: 1. Romana Čisovská 112, 2. Peter Benjamín-Privara 82, 3. Emma Tóthová 31
      tím: 1. dievčatá do 16 rokov 79, 2. Fed Cup 76, 3. Davis Cup 72
      
      Prehľad víťazov ankety STZ Tenista roka
      ROK       MUŽI              ŽENY
      1994 Karol Kučera    Karina Habšudová
      1995 Karol Kučera    Karina Habšudová
      1996 Karol Kučera    Karina Habšudová
      1997 Karol Kučera    Karina Habšudová
      1998 Karol Kučera    Henrieta Nagyová
      1999 Karol Kučera    Henrieta Nagyová
      2000 Dominik Hrbatý  Henrieta Nagyová
      2001 Dominik Hrbatý  Henrieta Nagyová
      2002 Dominik Hrbatý  Daniela Hantuchová
      2003 Karol Kučera    Daniela Hantuchová
      2004 Dominik Hrbatý  Daniela Hantuchová
      2005 Dominik Hrbatý  Daniela Hantuchová
      2006 Dominik Hrbatý  Daniela Hantuchová
      2007 Dominik Hrbatý  Daniela Hantuchová
      2008 Filip Polášek   Dominika Cibulková
      2009 Michal Mertiňák Dominika Cibulková
      2010 Lukáš Lacko     Daniela Hantuchová
      2011 Martin Kližan   Dominika Cibulková
      2012 Martin Kližan   Dominika Cibulková
      2013 Lukáš Lacko     Dominika Cibulková
      2014 Martin Kližan   Dominika Cibulková
      2015 Martin Kližan   Anna Karolína Schmiedlová
      2016 Martin Kližan   Dominika Cibulková
      2017 Norbert Gombos  Magdaléna Rybáriková
      2018 Martin Kližan   Dominika Cibulková

Text, foto: TASR

Odporúčané články