Volejbalistky Slávie EU Bratislava nepostúpili do osemfinále Challenge Cupu

Slávia EU sa napriek výhre lúči s pohárovou Európou

Volejbalistky Slávie EU Bratislava nepostúpili do osemfinále európskeho Challenge Cupu 2018/2019. Zverenky Michala Matušova po minulotýždňovej domácej prehre 0:3 zvíťazili v stredajšej odvete šestnásťfinále na palubovke slovinského Calcitu Volley Kamnik 3:2 (-15, 18, -18, 22, 10), na postup potrebovali výhru 3:0 alebo 3:1 a následne triumf v zlatom sete do 15 bodov. O nádej na prienik do ďalšieho kola "slávistky" prišli po treťom sete; tréner domácich Gregor Rozman reagoval obmenou prakticky celej zostavy, čo hostky zužitkovali na obrat a víťazstvo.

"Slávistky" v Kamniku nezachytili úvod - prehrávali 2:7, neskôr 7:14 a 7:20 a prvý set prehrali o desať bodov. V druhej časti Bratislavčanky, ktoré si už nemohli dovoliť zaváhanie, otočili sedembodovou šnúrou z 3:6 na 10:6, náskok ešte zveľadili (17:9) a bez problémov vyrovnali na 1:1. Slávia dobre vstúpila aj do tretej časti (6:2), domáce však zmazali manko (7:7) a neskôr po šiestich bodoch v sérii viedli 14:10. "Slávistky" vyrovnali (14:14), no o chvíľu už mali veľkú stratu (14:20, 15:23). Kamnik si tretí set a postup už nenechal vziať.

Domáci kormidelník pred štvrtým setom vymenil v zostave päť hráčok, kouč Matušov poslal na ihrisko Herdovú namiesto Fričovej. Slávia šnúrou ôsmich bodov otočila zo 4:6 na 12:6 a aj keď sa Kamnik v závere priblížil na dvojbodový rozdiel (21:23) po prehre 22:25 musel do tajbrejku. V ňom Bratislavčanky odskočili z 5:5 na 9:5 a napokon premenili druhý mečbal (15:10).

Najviac bodujúcou hráčkou stretnutia bola univerzálka Slávie Lenka Kvasnová, získala 18 bodov a blysla sa 6 esami. Americká blokárka Kelsey O'Neillová prispela k výhre 17 bodmi (5 blokov), smečiarka Zuzana Šepeľová dosiahla 14 bodov. V drese Kamniku sa najviac darilo srbskej univerzálke Olivere Kostičovej (16 b.), ktorá odohrala úvodné tri sety.

Úradujúci slovenský vicemajster v závere októbra v domácom prostredí zvíťazil nad Kamnikom 3:1 v rámci základnej časti stredoeurópskeho MEVZA Cupu, v dvojzápase šestnásťfinále európskeho pohára číslo tri ho však neprekonal. Kamnik bol nasadený priamo do šestnásťfinále Challenge Cupu, tím z ŠH Mladosť sa doň prebojoval cez maďarské Jászberény, v prvej polovici novembra ho v 2. kole zdolal doma aj vonku 3:2.

Slovensko už v pohárovej Európe v tejto sezóne nemá klubové zastúpenie, aktuálny národný šampión Strabag VC Bratislava v 2. kole Challenge Cupu nestačil na iného slovinského zástupcu GEN-I Volley Nova Gorica (0:3 doma aj vonku).

Challenge Cup žien 2018/2019 - odveta šestnásťfinále - streda:

Calcit Volley Kamnik (Slovin.) - Slávia EU Bratislava (SR) 2:3 (15, -18, 18, -22, -10) - prvý zápas 3:0, do osemfinále postúpil Kamnik
Zápas trval 102 minút, rozhodovali: Bartolini (Tal.) a Weickert (Nem.), 80 divákov

Kamnik: Kotniková 5, Kakerová 11, Kostičová 16, Mihalinecová 4, Charuková 10, Pogačarová 2, libero Janežičová (Valenčičová 3, Zatkovičová 9, Zormanová 5, P. Marušičová 5, Š. Marušičová 3). Tréner: G. Rozman.
Slávia EU: Fričová 9, Körmendyová 10, Nelsonová 5, Šepeľová 14, O'Neillová 17, Kvasnová 18, libero Magdinová (Herdová 7, Škrlecová 0, Reháková 0). Tréner: M. Matušov.