O športe - šport, sport, ošporte, ošporte.sk, hokej, futbal, basketbal, atletika, tenis, F1, vodné športy, audio, video, fotky, galérie, fotogalérie, foto, tipy, pre stávkarov, stávkovať, aktuálne, spravodajstvo, športové, exkluzívne, rozhovory, analýzy, živé, videá, zo zápasov, športový, zápas, preteky, online, prenosy, live, chat, blog, diskusia, extraliga, corgoň liga, reprezentácia, NHL, KHL, Liga majstrov, Pohár UEFA, vodný slalom, kalendár, kvalifikácia, výsledok, tabuľka, výsledky, články, štatistiky, tímy, titul, majster, majstrovstvá

 


 
 
 
 

zimné športy

Na MS zjazdárov 9 Slovákov s medailovými ambíciami

15.02.2013 13:04:10
Bratislava (SITA/SPV) - Slovenskí zdravotne hendikepovaní alpskí lyžiari budú mať od 20. do 27. februára možnosť potvrdiť svoje výnimočné postavenie medzi absolútnou elitou na majstrovstvách sveta v španielskom pyrenejskom stredisku La Molina asi 150 km severne od Barcelony. Do bojov o tituly svetových šampiónov zasiahne deväť Slovákov, z toho sedem zrakovo a dvaja telesne postihnutí. Celkovo 24-členná slovenská výprava odcestuje od dejiska MS už počas nadchádzajúceho víkendu. V programe je spolu šesť disciplín - päť individuálnych a jedna tímová.

Slovenskí zjazdári už niekoľko sezón patria k svetovej špičke. Z MS 2009 v juhokórejskom Gangwone priviezli deväť medailí (celková bilancia 3 zlaté - 3 strieborné - 3 bronzové), zo zimnej paralympiády vo Vancouveri 2010 o dve viac (6 - 2 - 3) a na doteraz poslednom svetovom šampionáte v roku 2011 v talianskom Sestriere si rovnako vybojovali 11 pódiových umiestnení (5 - 4 - 2). Jakub Krako či Henrieta Farkašová (na snímke) sú medzi hendikepovanými lyžiarmi doslova pojmami. Ani ďalší slovenskí reprezentanti však v kvalite za nimi príliš nezaostávajú. Otázkou teda nie je, či dovezú aj z La Moliny nejaké vzácne kovy, ale skôr koľko medailí im do ich vitrín pribudne.

 

Blížiaci sa šampionát prináša aj zvýšenú pozornosť médií. Oficiálna internetová stránka Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) predstavuje ako najväčších rivalov v súťaži zrakovo postihnutých mužov Španiela Jona Santacanu a Slováka Jakuba Kraka, ktorí odpovedajú na päť rovnakých otázok. Slovenský lyžiar otvorene hovorí o svojej túžbe tretíkrát v rade na MS zvíťaziť v slalome, jeho španielsky súper si naopak najviac verí v obrovskom slalome a rýchlostných disciplínach. Santacana, ktorý bude jazdiť v domácom prostredí, označuje okrem Kraka za najväčších súperov Kanaďana Chrisa Williamsona, Francúza Nicolasa Berejnyho a ďalšieho Slováka Miroslava Harausa. Obaja však zhodne tvrdia, že sú dobrými priateľmi, Jakub dokonca pozval Jona na Slovensko.

Nominácia SR na MS v alpských disciplínach - La Molina (Šp.):
ZRAKOVO POSTIHNUTÍ:

MUŽI: Jakub Krako / navádzač Martin Motyka, Miroslav Haraus / Mária Zaťovičová, Michal Beladič / Filip Švidroň, Radomír Dudáš / Maroš Hudík, Marek Kubačka / Natália Karpišová

ŽENY: Henrieta Farkašová / Natália Šubrtová, Petra Kozičková / Tomáš Hájek,

TELESNE POSTIHNUTÍ:
MUŽI: Martin France

ŽENY: Petra Smaržová

Program MS - La Molina (Šp.):
20. februára (streda): zjazd (10.00)
22. februára (piatok): super G (10.00)
23. februára (sobota): slalom - 1. kolo (10.00), 2. kolo (12.30)
25. februára (pondelok): superkombinácia - super G (10.00), slalom (12.30)
26. februára (utorok): obrovský slalom - 1. kolo (10.00), 2. kolo (12.30)
27. februára (streda): súťaž družstiev (10.00)Foto: TASR

 
Diskusia k téme: Na MS zjazdárov 9 Slovákov s medailovými ambíciami
meno:(minimálne 3 znaky)

váš príspevok:(minimálne 3 znaky)

Šípka Rehot Zmätený Frajer Plač Vypleštený Čert Výkričník Zamračený Nápad Smejem sa hlasno! Blázon Zelený Neutrálny Otázka Jazyk Zahanbený Gúľajúce oči Smutný Úsmev Prekvapený Vytočený Žmurk!
 
opíšte bezpečnostný kód: x458qwz2 
 

 

 
 
< späť

ďalšie články

Kuzminová siedma v ročnej ankete Forum Nordicum
22.04.2014 19:17:00

Oberstdorf (SITA) - Slovenka Anastasia Kuzminová (na snímke) obsadila v ankete európskych novinárov združených v organizácii Forum Nordicum o najlepšieho biatlonistu sezóny 7. miesto. Suverénnou víťazkou ankety sa stala trojnásobná olympijská víťazka Daria Domračevová z Bieloruska, ktorá dostala 429 hlasov. Na ďalších medailových priečkach nasledovali Ole Einar Björndalen z Nórska (360) a Martin Fourcade z Francúzska (297). Kuzminová získala 15 hlasov.... viac     Diskusia (0)

 
 
Kuzminová šiesty raz Kráľovnou biatlonovej stopy
22.04.2014 17:46:00

AKTUALIZOVANÉ - Sliač (SITA) - Anastasiu Kuzminovú (na snímke) vyhlásili po šiesty raz za Kráľovnú biatlonovej stopy na Slovensku. Na základe výsledkov reprezentantov v sezóne 2013/2014 o tom rozhodlo Prezídium Slovenského zväzu biatlonu. Kuzminovú korunoval v utorok podvečer prezident SZB Ján Hyža na slávnosti v hoteli Kaskády v Sielnici.... viac     Diskusia (0)

 
 
Šampiónka Domračevová je bez trénera
22.04.2014 17:34:00

Minsk (SITA) - Klaus Siebert už nie je trénerom bieloruských reprezentantiek v biatlone a ani hviezdnej Darie Domračevovej (na snímke). Onedlho 59-ročný Nemec viedol biatlonistky Bieloruska od roku 2008. Najväčšie úspechy dosiahol s trojnásobnou olympijskou šampiónkou Dariou Domračevovou, ktorú pripravoval šesť sezón. V posledných rokoch však zápasí so zhubným nádorom a čoskoro podstúpi ďalšiu operáciu.... viac     Diskusia (0)

 
 
Nemec David Möller ukončil kariéru
20.04.2014 16:21:00

Mníchov (TASR)- Dvojnásobný majster sveta David Möller ukončil kariéru. Nemecký sánkar oznámil svoje rozhodnutie, ku ktorému dospel po 'zrelej úvahe'. "V budúcnosti sa chcem venovať iným pracovným úlohám a rodine. Dvadsaťdva rokov so sánkovaním bolo skvelých s množstvom pekných momentov," citovala slová 32-ročného športovca agentúra DPA. Svetový šampión z rokov 2004 a 2007 skončil na ZOH 2014 na štrnástom mieste.... viac     Diskusia (0)

 
 
Mazeová ukončila spoluprácu s trénerom Pinim
18.04.2014 16:28:00

Ľubľana (SITA) - Slovinská reprezentantka v alpskom lyžovaní Tina Mazeová (na snímke) rozviazala spoluprácu so švajčiarskym odborníkom Maurom Pinim, ktorý viedol dvojnásobnú olympijskú víťazku iba tri mesiace. "Bolo to moje rozhodnutie. Tina chcela, aby sme pokračovali, ale od začiatku mi bolo jasné, že pôjde o dočasnú spoluprácu," povedal bývalý tréner ženskej reprezentácie vo Švajčiarsku.... viac     Diskusia (0)

 
 
Krakovská kandidatúra znova na čele so ženou
17.04.2014 15:25:16

Varšava (SITA, AP) - Pozícia lídra kandidatúry Krakova na usporiadanie zimných olympijských hier 2022 zostane v ženských rukách, vo štvrtok ju zaujala viceprimátorka mesta Magdalena Sroková. Agendu prevzala po Jagne Marczulajtisovej-Walczakovej, ktorá rezignovala v sobotu 12. apríla pre štvavú kampaň proti nej a jej rodine. Manžel bývalej snoubordistky podľa obvinení ponúkal novinárom financie, aby písali pozitívne články o kandidatúre.... viac     Diskusia (0)

 
 
Kandidatúra Ľvova na ZOH 2022 žije
17.04.2014 13:42:43

Londýn (SITA, AP) - Stupňujúca sa vnútropolitická kríza na Ukrajine neprospieva kandidatúre Ľvova na usporiadanie zimných olympijských hier 2020, ale zatiaľ ju celkom nepochovala. Mesto zo západnej časti východoeurópskeho štátu zostáva na zozname uchádzačov spoločne s kazašským Almaty, čínskym Pekingom, nórskym Oslom a poľským Krakovom, ktorý počíta s účasťou slovenského lyžiarskeho strediska Jasná.... viac     Diskusia (0)

 
 
Adam Žampa odmietol ponuku od Rusov
16.04.2014 09:44:23

Bratislava (SITA) - Najlepší slovenský slalomár Adam Žampa (na snímke) dostal lukratívnu ponuku od Rusov, aby reprezentoval ich krajinu, ale odmietol ju. Dvadsaťtriročného Tatranca oslovila šéfka Ruskej federácie alpského lyžovania a snoubordingu Svetlana Gladiševová a športový riaditeľ Leonid Meľnikov počas jeho nedávnej účasti na majstrovstvách Ruska v stredisku Poľarnye Zory v Murmanskej oblasti. Informuje o tom denník Pravda.... viac     Diskusia (2)

 
 
Kandidatúra Ľvova na ZOH 2022 je podľa Bubku naďalej otázna
14.04.2014 18:07:00

Kyjev (TASR) - Definitívne rozhodnutie o kandidatúre mesta Ľvov na usporiadanie ZOH 2022 ešte nepadlo. Podľa šéfa Ukrajinského olympijského výboru Sergeja Bubku (na snímke) sa čaká na upokojenie nestabilnej politickej situácie v krajine. "Vrátime sa k tomu, keď sa situácia upokojí a vláda sa na túto vec bude môcť opäť viac koncentrovať," povedal Bubka pre nemecké periodikum Frankfurter Allgemeinen Zeitung.... viac     Diskusia (0)

 
 
Olympionici si prevzali šeky na 130-tisíc eur
11.04.2014 17:18:00

Bratislava (SITA) - Slovenský olympijský výbor urobil v piatok večer športovú bodku za účinkovaním výpravy spod Tatier na zimných olympijských hrách v Soči. Na Večere olympionikov si najúspešnejší reprezentanti so zástupcami realizačných tímov prevzali symbolické šeky na odmeny za popredné umiestnenia. Celkovo na účty športovcov a členov ich realizačných tímov poputuje 130 230 eur.... viac     Diskusia (1)

 
 
Kuzminovej prvá kniha po slovensky bola o Hamšíkovi
11.04.2014 17:15:00

Bratislava (SITA) - Ak by nebolo Anastasie Kuzminovej a Adama Žampu, zostavovatelia pamätnice zimných olympijských hier v Soči by len ťažko hľadali slovenský motív úspechu. Biatlonistka Kuzminová dokázala, čo pred ňou nikto - obhájila zlatú medailu v rovnakej disciplíne z predchádzajúcich zimných hier. Zjazdár Žampa zasa predviedol niečo, čo športovci zvládajú len veľmi ťažko - najlepšie výsledky dosiahol na vrchole sezóny. Najmä jeho 6.... viac     Diskusia (0)

 
 
Po 16 rokoch bude na Slovensku opäť zimná univerziáda
11.04.2014 16:12:59

Lausanne (SITA) - Slovensko bude po šestnástich rokoch opäť hostiť súťaže svetovej zimnej univerziády. Medzinárodná federácia univerzitného športu (FISU) schválila presun súťaží v klasických lyžiarskych disciplínach a biatlone zo španielskej Granady, ktorá bude centrom budúcoročnej zimnej univerziády, do Štrbského Plesa a do Osrblia.... viac     Diskusia (1)

 
 
Kuzminová a Žampa pokrstili pamätnicu XXII. ZOH Soči 2014
11.04.2014 14:06:00

Bratislava (SITA) - Zlatá medailistka zo ZOH 2014, biatlonista Anastasia Kuzminová, a zjazdárska nádej Adam Žampa za asistencie prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Františka Chmelára a zodpovedného redaktora Ľubomíra Součka pokrstili ľadom a snehom oficiálnu pamätnicu XXII. zimných olympijských hier. Kniha Soči 2014 je šiesta zimná a celkovo dvanásta slovenská olympijská pamätnica.... viac     Diskusia (0)

 
 
Nóri čelia obvineniu z nešportového správania sa a vandalizmu
10.04.2014 16:00:00

Oslo (TASR) - Nórski biatlonisti sú preslávení svojimi oslavami, no tentoraz zašli priďaleko. Po marcových pretekoch SP v slovinskej Pokljuke čelia Emil Hegle Svendsen (na snímke), Tarjei Bö a Johannes Thingnes Bö obvineniu z nešportového správania sa a vandalizmu, informovala agentúra dpa. Trojica posmelená alkoholom sa najprv kúpala v mori a potom vypustila pred hotelom vzduch z pneumatík automobilov tímu.... viac     Diskusia (4)

 
 
MOV diskvalifikoval Dürra a Zalewského
09.04.2014 22:06:53

Belek (SITA, AP) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) formálne diskvalifikoval rakúskeho bežca na lyžiach Johannes Dürra (na snímke) a Daniela Zalewského, ktorý mali pozitívne dopingové testy na zimných olympijských hrách v ruskom Soči. Dürr musí pykať za to, že v jeho vzorke našli stopy po EPO, čím prišiel o 8. miesto v mužskom skiatlone. Zaujímavosťou je, že ho testovali v Rakúsku, kam sa vrátil pripravovať po súťaži na ZOH (9. 2.).... viac     Diskusia (0)

 
 
 
video dňa

do štartu MS v hokeji v Minsku ostáva

       
       
aktuálne výsledky
Futbal
Hokej
Basketbal
Hádzaná
Tenis

viac 23.4.2014, streda

us NHL Play Offs
ukončený Montreal Canadiens
Tampa Bay Lightning
4 : 3
ukončený Detroit Red Wings
Boston Bruins
0 : 3
ukončený Philadelphia Flyers
New York Rangers
1 : 4
ukončený Los Angeles Kings
San Jose Sharks
3 : 4
fi SM Liiga Play Offs (SM Liiga)
ukončený Kärpät Oulu
Tappara Tampere
2 : 1
 

 

Ak si získal zaujímavé informácie, daj nám "Like" :)